REFA Nyhedsbrev - Logo
Nyhedsbrev - REFA marts 2011
1. april får genbrugspladserne fælles åbningstider   1. april får genbrugspladserne fælles åbningstider

Fredag 1. april får genbrugspladserne på Lolland-Falster fælles åbningstider. Det betyder, at landsdelens 14 største og mest brugte genbrugspladser fremover får åbent alle dage: 12-17 på hverdage og 10-16 i weekenden.

Eneste undtagelse er de tre mindste genbrugspladser i Bandholm, Nørreballe og Stokkemarke samt containerpladserne på Fejø, Femø og Askø. 

Læs mere

Forårsrengøring i naturen søndag 3. april   Forårsrengøring i naturen søndag 3. april

REFA, Guldborgsund Kommune og Lolland Kommuner støtter Danmarks Naturfredningsforenings affaldsindsamling i naturen søndag den 3. april 2011. Det sker i et samarbejde med DN Lolland og DN Guldborgsund samt Danmarks Naturfredningsforenings lokalgruppe i Nysted. Meld dig som koordinator, hvis du vil stå i spidsen for affaldsindsamlingen i dit område.

Læs mere om affaldsindsamlingen

 

 

Erhvervsaffaldshåndbogen er udkommet   Erhvervsaffaldshåndbogen er udkommet

Erhvervsaffaldshåndbogen 2011 er udkommet. Den giver god besked om affaldshåndtering, gældende regler og REFA’s service til erhvervslivet.

Se Erhvervsaffaldshånbogen 2011

Ny indsamlingsordning for erhvervslivets affald   Ny indsamlingsordning for erhvervslivets affald

Som noget nyt skal REFA indsamle dagrenovation og dagrenovationslignende affald fra alle virksomheder og institutioner på Lolland-Falster. 

Ordningen træder i kraft 1. september 2011, den er obligatorisk og fremgår af nye regulativer for erhvervsaffald, som i løbet af foråret er til behandling i Guldborgsund Kommune og Lolland Kommune. Men allerede nu skal erhvervsvirksomheder og institutioner vælge hvor tit affaldsbeholderen skal tømmes - og hvor stor den skal være. 

Læs mere om den nye ordning

 

Bjarne Leitner fra Nykøbing F. vandt traileren   Bjarne Leitner fra Nykøbing F. vandt traileren

36-årige Bjarke Leitner fra Nykøbing F. blev den heldige vinder af REFA Magasinets quiz. Præmien var en fritids- og erhvervstrailer fra Brenderup til en værdi af kr. 7.200. 

Både trailer og tilbehør har gode chancer for at komme i brug. Med besøg på genbrugspladsen et par gange om måneden, yder quizvinderen sit bidrag til, at det samlede besøgstal på REFA’s genbrugspladser er stigende.

I 2009 havde REFA’s genbrugspladser 670.000 besøg. I 2010 steg antallet til 700.000 – eller flere end seks besøg om året pr. indbygger på Lolland-Falster. Quizvinder fuldet

 
Afmeld REFA's Nyhedsbrev