REFA Nyhedsbrev - Logo
Nyhedsbrev - REFA november 2011
REFA Magasinet er på vej   REFA Magasinet er på vej

I denne uge begynder skraldemændene omdelingen af REFA Magasinet til alle borgere på Lolland-Falster. Her kan du blandt andet læse om, hvordan beboerne på Violvej i Nakskov har taget toppen af skraldespanden. Læs også om genbrug og affaldssvineri. REFA Magasinet 2011 er naturligvis også på nettet.

Se REFA Magasinet

Affaldshåndbogen 2012   Affaldshåndbogen 2012

I forbindelse med uddelingen af det nye magasin får alle med egen affaldsbeholder den nye affaldshåndbog, værdikuponer til to røde ekstrasække og et par poser til brugte batterier.
Borgere i udlejningsejendomme får samme pakke bare uden værdikuponer til røde ekstrasække. I udlejningsejendomme er det udlejeren eller viceværten, der står for omdelingen.

Se Affaldshåndbogen 2012
Røde ekstrasække

 

 

Batterikampagnen virker   Batterikampagnen virker

Efter flere uger med REFA's batterikampagne er borgerne for alvor begyndt at bruge låget, når de skal af med brugte batterier. Tak for det!

Se mere om batterikampagnen

REFA Energi A/S køber kraftvarmeværk på Lolland   REFA Energi A/S køber kraftvarmeværk på Lolland

REFA Energi A/S køber Maribo-Sakskøbing Kraftvarmeværk af DONG Energy for 92 millioner kroner. Værket overdrages 1. januar 2012.

Se nyheden på www.refa.dk

REFA Energi A/S overtager driften af biogasanlæg   REFA Energi A/S overtager driften af biogasanlæg

Guldborgsund Kommune har bedt REFA overtage driften af det nødlidende biogasanlæg Nysted Biogas i Ketting på Lolland. For at løse opgaven har REFA stiftet Anpartsselskabet REFA, Kettinge Forsyning med en ansvarlig kapital på 80.000 kroner. 

Se nyheden på www.refa.dk

 
Afmeld REFA's Nyhedsbrev