REFA Nyhedsbrev - Logo
Nyhedsbrev - REFA December 2010
REFA Magasinet er på vej   REFA Magasinet er på vej

Årets julegave fra REFA til alle kunderne er det nye REFA Magasin, Affaldshåndbogen 2011 og to gratis værdikuponer, som du kan veksle til to røde ekstra sække på genbrugspladsen eller hos skraldemanden.

I magasinet kan du blandt mange andre møde klejnsmeden Jesper Winther, der arbejder på Kraftvarmeværket i Nykøbing, og Lise Frederiksen fra Havløkke på Lolland, der laver smykker og kunst af skrot. Og så har overlæge Else Bønsing gjort sig tanker om varmeapparater og skraldemænd...


Læs mere…

Hjælp din skraldemand - hjælp dig selv   Hjælp din skraldemand - hjælp dig selv

Det er kun otte måneder siden Kong Vinter slap sit tag i Lolland-Falster. Men her på den første decemberdag er han tilbage for fuld styrke. Det betyder ekstra udfordringer for dagrenovationen. Skraldemændene gør, hvad de kan for at nå frem til din affaldsbeholder og tømme den til tiden.

Du kan også gøre noget: Hold adgangsvejen til din affaldsbeholder fri for is og sne - det er hjælp til selvhjælp.

Snevejret kan stoppe skraldebilen. Dagligt kan du tjekke dagens aktuelle melding om snevejr og dagrenovation på www.refa.dk 

Vind en trailer   Vind en trailer

Vær med i REFA's quiz om en trailer. Svar på fem spørgsmål og vind en slidstærk fritidstrailer fra Brenderup. Inklusive levering repræsenterer præmien en værdi af 7.200 kroner.

Det eneste du skal gøre er at læse REFA Magasinet, så er du godt rustet til fem rigtige svar. Brug kuponen på nettet eller i distriktsavisen. Desværre er der en beklagelig slåfejl i den trykte udgave af REFA Magasinet.

Læs mere...

Gratis billetter til tophåndbold   Gratis billetter til tophåndbold

Nu kan du komme gratis til tophåndbold sammen med REFA. Lørdag den 18. december tørner Team Sydhavsøerne og Faaborg HK sammen i herrernes 1.division. Kampen spilles i Maribohallerne og billetterne kan du hente på REFA's hjemmeside.

Gratis billetter til Team Sydhavsøerne - Faaborg HK

Har du set REFA's stompmovie i biffen?   Har du set REFA's stompmovie i biffen?

Hvis du går i biografen på Lolland-Falster, er der stor chance for, at du støder på REFA's ny stompmovie med det glade budskab: Der er musik i genbrug og hvis vi hjælpes ad med en fornuftig kildesortering af affald, kan vi gøre en forskel til gavn for miljø og ressourcer.

Musikken er komponeret af musiker og multikunstner Tubas Løkkegaard fra Torslunde på Lolland.

Se filmen

Flere film fra REFA   Flere film fra REFA

I november har REFA åbnet to nye genbrugspladser i henholdsvis Nakskov og Sakskøbing. Begge genbrugspladser er bygget efter den effektive og populære REFA-model. Og begge genbrugspladser er blevet indviet efter kunstens regler med rød løber, rød silkesnor og røde pølser. Se film fra de to indvielser.

Indvielse af Sakskøbing Genbrugsplads lørdag 6. november 2010

Indvielse af Nakskov Genbrugsplads lørdag 27. november 2010

REFA - hele Lolland-Falsters affalds- og energiselskab   REFA - hele Lolland-Falsters affalds- og energiselskab

Tilbage er kun at ønske
alle borgere
og erhvervskunder
God Jul og Godt Nytår


Sammen gør vi en forskel

 
Afmeld REFA's Nyhedsbrev