REFA Nykøbing F.

Producentgebyr for emballageaffald 2027

Dette gebyrblad er udarbejdet i henhold til reglerne fastsat i ”Bekendtgørelse nr. 1706 fra Miljø- og Ligestillingsministeriet om visse krav til emballager, udvidet producentansvar for emballage samt øvrigt affald der indsamles med emballageaffald” og i henhold til ”Miljøstyrelsens vejledende udtalelse om kommunernes omkostningsfordeling i producentgebyrerne for emballageaffald” af 5. september 2025. Gebyrbladet vedrører gebyrer jf. §§ 101, 102 og 103 til kommunalbestyrelsen for perioden 1. januar til 31. december 2027.

Producentgebyret er delt i 2 kategorier.
1. Henteordning
2. Genbrugspladser

Lolland Kommune:

Gebyr til producenter for emballageandel
pr. år (100%)
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner Glas Metal PapPapir
Emballageandel 3%51%54%97%33%88%2%
Indsamlingsgebyr50.171.77220.750.66810.182.9561.939.6115.416.8471.710.583730.4639.440.643
Administrationsgebyr486.845138.591107.46120.46981.02225.58679.60134.115
Oplysningsgebyr47.75613.59510.5412.0087.9482.5107.8083.346
Samlet pr. år50.706.37320.902.85410.300.9591.962.0875.505.8171.738.679817.8729.478.104
Gebyr til producenter for emballageandel
pr. kvartal (100%)
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartonerGlas Metal PapPapir
Indsamlingsgebyr13.513.672622.5205.193.3081.047.3905.254.342564.492642.807188.813
Administrationsgebyr227.7824.15854.80511.05378.5928.44370.049682
Oplysningsgebyr22.3444085.3761.0847.7098286.87167
Samlet pr. kvartal13.763.798627.0865.253.4891.059.5275.340.643573.764719.727189.562
Gebyr til producenter for emballageandel
pr. år (62,5 %)*
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner  Glas Metal PapPapir
Emballageandel3%51%54%97%33%88%2%
Indsamlingsgebyr8.446.045389.0753.245.817654.6193.283.963352.808401.755118.008
Administrationsgebyr142.3642.59934.2536.90849.1205.27743.781426
Oplysningsgebyr13.9652553.3606784.8185184.29542
Samlet pr. år8.602.374391.9293.283.431662.2043.337.902358.603449.830118.476

*Jf. bekendtgørelse nr. 1146 af 29/09/2025 §105, stk. 3.

Gebyr til producenter for emballageandel
pr. kvartal (62,5 %)*
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner Glas Metal PapPapir
Indsamlingsgebyr2.111.51197.269811.454163.655820.99188.202100.43929.502
Administrationsgebyr35.5916508.5631.72712.2801.31910.945107
Oplysningsgebyr3.491648401691.2051291.07410
Samlet pr. kvartal2.150.59397.982820.858165.551834.47589.651112.45729.619

*Jf. bekendtgørelse nr. 1146 af 29/09/2025 §105, stk. 3.

GenbrugspladserGebyr til producenter for emballageandel pr. årGebyr til producenter for emballageandel pr. kvartal (62,5 %)*
Lolland KommuneGebyrtypePr. kvartalI alt 2027Pr. kvartal I alt 2027
Emballage i farligt affaldFinansielt gebyr39.913159.65024.94599.781
Indendørs træFinansielt gebyr50.290201.15931.431125.724
PapaffaldProducentansvarsgebyr64.250257.00040.156160.625
PapiraffaldProducentansvarsgebyr18.36273.44811.47645.905
PlastaffaldProducentansvarsgebyr15.37961.5179.61238.448
Mad- og drikkekartonerProducentansvarsgebyr3.10212.4061.9387.754
GlasaffaldProducentansvarsgebyr16.02464.09510.01540.059
Samlet207.319829.276129.574518.297

*Jf. bekendtgørelse nr. 1146 af 29/09/2025 §105, stk. 3.

Guldborgsund Kommune:

Gebyr til producenter for emballageandel
pr. år (100%)
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner  Glas Metal PapPapir
Emballageandel3%51%54%97%33%88%2%
Indsamlingsgebyr72.198.40329.860.71814.653.5222.791.1477.794.9752.461.5711.051.15413.585.316
Administrationsgebyr700.582199.436154.63929.455116.59336.819114.54849.092
Oplysningsgebyr68.72219.56315.1692.88911.4373.61211.2364.816
Samlet pr. år72.967.70730.079.71714.823.3312.823.4927.923.0052.502.0021.176.93813.639.223
Gebyr til producenter for emballageandel
pr. kvartal (100%)
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner Glas Metal PapPapir
Indsamlingsgebyr19.446.503895.8227.473.2961.507.2197.561.126812.318925.015271.706
Administrationsgebyr327.7845.98378.86615.906113.09512.150100.802982
Oplysningsgebyr32.1535877.7361.56011.0941.1929.88896
Samlet pr. kvartal19.806.441902.3927.559.8991.524.6857.685.315825.6611.035.705272.784
Gebyr til producenter for emballageandel
pr. år (62,5 %)*
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner Glas Metal PapPapir
Emballageandel3%51%54%97%33%88%2%
Indsamlingsgebyr12.154.065559.8884.670.810942.0124.725.704507.699578.135169.816
Administrationsgebyr204.8653.73949.2919.94170.6857.59463.001614
Oplysningsgebyr20.0963674.8359756.9347456.18060
Samlet pr. år12.379.025563.9954.724.937952.9284.803.322516.038647.316170.490

*Jf. bekendtgørelse nr. 1146 af 29/09/2025 §105, stk. 3.

Gebyr til producenter for emballageandel
pr. kvartal (62,5 %)*
SamletIndsamling
RestPlast Mad- og drikkekartoner Glas Metal PapPapir
Indsamlingsgebyr3.038.516139.9721.167.703235.5031.181.426126.925144.53442.454
Administrationsgebyr51.21693512.3232.48517.6711.89815.750153
Oplysningsgebyr5.024921.2092441.7331861.54515
Samlet pr. kvartal3.094.756140.9991.181.234238.2321.200.830129.009161.82942.623

*Jf. bekendtgørelse nr. 1146 af 29/09/2025 §105, stk. 3.

GenbrugspladserGebyr til producenter for emballageandel pr. årGebyr til producenter for emballageandel pr. kvartal (62,5 %)*
Guldborgsund KommuneGebyrtypePr. kvartalI alt 2027Pr. kvartal I alt 2027
Emballage i farligt affaldFinansielt gebyr51.629206.51532.268129.072
Indendørs træFinansielt gebyr69.577278.30643.485173.941
PapaffaldProducentansvarsgebyr73.648294.59346.030184.121
PapiraffaldProducentansvarsgebyr26.423105.69316.51566.058
PlastaffaldProducentansvarsgebyr17.73870.95411.08744.346
Mad- og drikkekartonerProducentansvarsgebyr3.57714.3102.2368.944
GlasaffaldProducentansvarsgebyr23.05892.23314.41157.646
Samlet265.6511.062.605166.032664.128

*Jf. bekendtgørelse nr. 1146 af 29/09/2025 §105, stk. 3.